foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Pierwszy Bal Charytatywny

W ostatnią sobotę lutego odbył się Pierwszy Wielki Bal Charytatywny w Moczyłach.

 • DSC_2871

Bal zorganizowano w celu pomocy schorowanym mieszkańcom Naszej miejscowości.Bal miał na celu przede wszystkim pomoc mieszkańcom i integrację Naszej małej społeczności. Bal udowodnił, że poprzez zabawę również można Pomagać Innym. Bal przyciągnął wielu filantropów nie tylko z Naszego sołectwa ale również z sąsiednich Sołectw. Piękna Idea została wcielona w czyn. Podczas balu można było wylicytować wiele tajemniczych przedmiotów takich jak obrazy i rzeźby. Tegoroczni uczestnicy wyr5ażali nadzieję, że Pierwszy Bal nie będzie ostatnim. Przyczyniając się do integracji naszej małej społeczności. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację balu oraz wzięli w nim czynny udział. Foto relację można oglądać w naszej galerii lub podążając za linkiem.

Jesień

Lipiec, sierpień, wrzesień, patrzeć, a tu jesień już.
Szron na drzewach siada, trawa rankiem siwa znów.
Cienie coraz dłuższe, a dni za to krótsze, ranki we mgle,
Ociężałe sady w poobiednim śnie.
Zaorane rżyska, dym na kartofliskach siadł,
Lasy pełne wrzosów jak wspomnienie wiosny w bzach.
Bocian się pakuje, z żoną odlatuje gdzieś -
Czas przez palce ciecze, nic się nie odwlecze, nie.

Złota polska jesień, jesień przebogata,
Bukiet późnych kwiatów wiąże babim latem.
Złota polska jesień, jesień dobra taka,
Słońcem cię nie zmęczy tak jak środek lata.
Złota polska jesień, choć jej brak pierwiosnka,
Złota polska jesień milsza mi niż wiosna.
Złota polska jesień na bezchmurnym niebie,
Ona mi przyniosła ciebie.

 • lato_256
 • lato_257
 • lato_258
 • lato_259
 • lato_260
 • lato_261
 • lato_262
 • lato_263
 • lato_264
 • lato_265

fragment utworu:

Autor tekstu:Jan Tadeusz Stanisławski
Kompozytor:Urszula Rzeczkowska
Rok powstania:1972
Wykonanie oryginalne: Zofia i Zbigniew Framerowie
Płyty: Złota polska jesień / Visitez la Pologne (pocztówka dźwiękowa, 1972), Duet Framerowie (CD, 2014),

 

Nasz Radny

Nasz kandydat Pan Roman Woźniak w wyborach do rady gminy uzyskał poparcie 61,79 % wyborców. Gratulujemy

 

Wakacje, i co dalej ?

Lato i wakacje wśród uczniów to największe marzenie podczas roku szkolnego. Jednak po jego zakończeniu czasami brak pomysłu, co zrobić z wolnym czasem. Można oczywiście siedzieć na kanapie i czerpać z niej mądrość, bo jak wiadomo mądrość wchodzi do głowy przez d..e. My jednak proponujemy spędzić wakacje trochę bardziej intensywnie. Nawet ci, którzy nie wyjeżdżają w daleką podróż mogą być z nich zadowoleni. W ostatnim czasie wraca do łask tzw. “staycation', czyli wakacje w domu, których idea powróciła na świecie po kryzysie ekonomicznym. Mogą być interesującą alternatywą dla spędzenia urlopu przed telewizorem lub komputerem (oczywiście facebook umrze w tym czasie śmiercią naturalną z braku zainteresowania sweet fociami). Na dobry początek, trzeba przede wszystkim wyluzować, oraz odpuść sobie i innym. A potem korzystać z tego, co mamy w zasięgu ręki. W naszej okolicy jest wiele miejsc godnych odwiedzenia i zobaczenia.
1. Wyjazd do pobliskiego Szczecina i zwiedzanie muzeów lub galerii.
2. Wyjście do lasu nieopodal i podziwianie uroków przyrody.
3. Książka nie koniecznie wybrana przez znajomych lub nauczycieli.
4. Wędkowanie po zdobyciu odpowiednich papierów, lub we własnym basenie (instrukcja: wpuszczamy kilka ryb na przykład z akwarium, bo trzeba było wyczyścić, wycinamy kij leszczynowy, kawałek żyłki, spławik, i haczyk i łapiemy może się nie uda ale zabawa przednia).
5. Zrób min. 100 zdjęć z wakacji w domu. Nie potrzebny Ci wymyślny sprzęt, wystarczy twój telefon odłączany od facebooka i tweetera. Chodzisz robisz zdjęcia, nie tylko sobie. Może coś interesującego czai się w trawie, np. żaba. Warto spróbować i zobaczyć efekty, a nóż się spodoba i kupisz sobie malutki aparat.
6. W naszej okolicy nie brakuje gliny, można więc zacząć lepić garnki i sprzedać na Moczylskiej imprezie.
7. A najważniejsze to przebywać na świeżym powietrzu, którego u na na szczęście nie brakuje. Zabawa przednia, a odpoczynek lepszy niż gdzie indziej.
Dla zachęty kilka zdjęć z okolicy.
 • lato_180
 • lato_181
 • lato_182
 • lato_183
 • lato_184
 • lato_185
 • lato_186
 • lato_187
 • lato_188
 • lato_189
 • lato_190

Noc Kupały 2018

Noc Świętojańska jest świętem ustanowionym przez kościół katolicki. Obchodzimy ją co roku w nocy z 23 na 24 czerwca. Utarło się wiele zwyczajów, które towarzyszą obchodom Nocy Świętojańskiej. Jednym z nich jest puszczanie wianków na wodę. Tradycja dotyczy tylko panien i kawalerów. Według wierzeń pozwala ona wywróżyć zamążpójście i miłość, czy też staropanieństwo.
Wróżenie z wianków, będących symbolem panieństwa było kiedyś osobną tradycją, nie związaną z Nocą Świętojańską. Należało wyłącznie do panien i kawalerów. W tę magiczną noc dziewczęta na wydaniu plotły wianki i puszczały je w nurty rzek. Według wierzeń w ten sposób próbowano wywróżyć szybkie zamążpójście lub staropanieństwo. Na początku wianki plecione były ze zwykłej słomy, w którą wplatano kwiaty. Już w późniejszych czasach dziewczęta zaczęły pleść wiązanki z polnych kwiatów i ziół i osadzały w nich świece. Taki bukiet musiał składać się z siedmiu roślin, które uważano za magiczne: bylicy, łopianu, rosiczki, szałwii, dziurawca, ruty i dziewanny. Wierzono, że w ten sposób odstraszy się złe duchy, uchroni przed chorobą i zagwarantowuje szczęśliwe zamążpójście. Wianki były puszczane przez panny na rzece. Jeżeli szybko oddalały się od brzegu, zapowiadało to pojawienie się ukochanego mężczyzny. Trochę poniżej rzeki czekali już chłopcy, którzy próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady dziewcząt, aby zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W przypadku, gdy wiązanka zaplątała się w glony, oznaczało to dla dziewczyny staropanieństwo i samotne macierzyństwo. Najgorszą wróżbą było zgaśnięcie świeczki. Wtedy nawet największa miłość miała się wkrótce wypalić.(informacje zaczerpnięto z serwisu se.pl)

W Moczyłach po raz kolejny Niewiasty puszczały wianki na wodzie. Całość imprezy uświetniły występy zespołów muzycznych oraz wspólne ognisko. Fotorelacja dostępna w naszej galerii oraz po kliknięciu na link z możliwością pobrania wybranych zdjęć.

Pogoda

Reklamy

Gościmy

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.