foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki do Moczył na kolejną odsłonę "Dolnej Odry Poezją Śpiewanej" 29 sierpnia 2020.

Imprezę poprowadzi: Artur Andrus

15.00. - rozpoczęcie konkursu kulinarnego "Nasze Smaki", start strefy zabaw dla najmłodszych, start prezentacji lokalnych wystawców, start strefy gastronomicznej.
18.00. - rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Nasze Smaki"
18.30. - koncert Dom o Zielonych Progach
19.45. - koncert Artur Andrus
21.00. - koncert Grzegorz Turnau
Jak co roku sołectwo Moczyły wystawia stoisko z wyrobami Naszych mieszkańców dlatego prosimy o przygotowanie potraw oraz upieczenie ciast, które zostaną wystawione na Naszym stoisku.

Poezja po raz Piąty w Moczyłach

Już po raz piąty w Moczyłach zagościła poezja tym razem uświetniona wspaniałymi wykonawcami: Nad porami roku z duetem smyczkowym, Czesławem Mozilem z zespołem Czesław śpiewa a także Stanisławem Sojką. Jako konferansjer wystąpił Michał Janicki aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, uświetniając imprezę anegdotami o znanych aktorach. Oprócz uczty duchowej każdy uczestnik mógł zakosztować strawy cielesnej przygotowanej przez Sołectwo Moczyły. W ruinach kościoła umieszczono małą galerię fotografii, która dopełniała poetycką atmosferę. Mamy nadzieję, że kolejna edycja "Poezji na Odrą" zagości w Moczyłach za rok. Tych, którym obowiązki przeszkodziły w udziale w tegorocznym wydarzeniu zapraszamy za rok, a dla wszystkich kilka zdjęć ze wspaniałej imprezy, całość foto relacji w galerii wraz ze wszystkimi zdjęciami z galerii przy ruinach kościoła.

  • DSC_9310gg
  • DSC_9340gg
  • DSC_9343gg
  • DSC_9397gg
  • DSC_9405gg
  • DSC_9422gg

68945155 2417379141633809 7666415446815408128 o

malowanie

Noc Świętojańska 2019

Noc Świętojańska jest świętem ustanowionym przez kościół katolicki. Obchodzimy ją co roku w nocy z 23 na 24 czerwca. Utarło się wiele zwyczajów, które towarzyszą obchodom Nocy Świętojańskiej. Jednym z nich jest puszczanie wianków na wodę. Tradycja dotyczy tylko panien i kawalerów. Według wierzeń pozwala ona wywróżyć zamążpójście i miłość, czy też staropanieństwo. Wróżenie z wianków, będących symbolem panieństwa było kiedyś osobną tradycją, nie związaną z Nocą Świętojańską. Należało wyłącznie do panien i kawalerów. W tę magiczną noc dziewczęta na wydaniu plotły wianki i puszczały je w nurty rzek. Według wierzeń w ten sposób próbowano wywróżyć szybkie zamążpójście lub staropanieństwo. Na początku wianki plecione były ze zwykłej słomy, w którą wplatano kwiaty. Już w późniejszych czasach dziewczęta zaczęły pleść wiązanki z polnych kwiatów i ziół i osadzały w nich świece. Taki bukiet musiał składać się z siedmiu roślin, które uważano za magiczne: bylicy, łopianu, rosiczki, szałwii, dziurawca, ruty i dziewanny. Wierzono, że w ten sposób odstraszy się złe duchy, uchroni przed chorobą i zagwarantowuje szczęśliwe zamążpójście. Wianki były puszczane przez panny na rzece. Jeżeli szybko oddalały się od brzegu, zapowiadało to pojawienie się ukochanego mężczyzny. Trochę poniżej rzeki czekali już chłopcy, którzy próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady dziewcząt, aby zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W przypadku, gdy wiązanka zaplątała się w glony, oznaczało to dla dziewczyny staropanieństwo i samotne macierzyństwo. Najgorszą wróżbą było zgaśnięcie świeczki. Wtedy nawet największa miłość miała się wkrótce wypalić.(informacje zaczerpnięto z serwisu se.pl) Kontynuując tradycje Sołectwo Moczyły jak co roku zorganizowało Sołeckie puszczanie wianków w imprezie wzięli udział przedstawiciele gminy wraz z Panią Wójt Małgorzatą Schwarz oraz ościennych sołectw Kołbaskowo, Warzemice, Kamienieca, Stobna a także Proboszcz Parafi Kołbaskowo Krzysztof Tracz. Imprezę poprowadziła Nasza mieszkanka Kasia a uświetniły ją następujące zespoły Retro, Siadliczanki, Zespół z Trzebieży, Nadodrzanki z nowym nabytkiem Robertem oraz Anastazją na trąbce. Nagłośnienie nadzorował Eryk a muzykę do zabawy zapewniła Ewa. Imprezę uświetnił także piękny stary samochód, który stanowił nie lada atrakcję dla dzieci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę oraz Organizatorom i osobom wspierającym organizacje imprezy. Mamy nadzieję, że wszyscy spotkamy się za rok w i będziemy wspólnie puszczać wianki i bawić się do białego rana. Zdjęcia z imprezy dostępne są w naszej galarii. Natomiast osoby zainteresowane zdjęciami w większej rozdzielczości proponujemy kliknąć na obrazek poniżej Gdzie będzie można pobrać zdjęcie na swój komputer.

Pogoda

Gościmy

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.